adanaseyhandisci

Diş Eti Kanaması Nedir?

Diş Eti Kanaması Nedir?

Sağlıklı dişlere ve diş etlerine sahip olmak herkesin hayal ettiği bir şey. Ancak bazen genetik nedenlerden dolayı, bazen de dişlerin bakımsız bırakılması ve beslenme yanlışları nedeniyle çeşitli problemlerle karşılaşılabilir. Diş eti kanaması da bu doğrultuda sık rastlanan problemlerdendir. Bu noktada pek çok kişinin aklına, diş eti kanaması nedir sorusu gelebilir. Diş eti kanaması, dişlerin etrafındaki diş etlerinin kanamasıdır. Bu, diş etlerinin inflamasyonu (çekilmesi) ve enfeksiyonu anlamına gelebilir ve dişlerin sağlıklı bir şekilde korunamamasına neden olabilir. Diş eti kanaması, dişlerin fırçalanması sırasında veya diş macunu kullanırken görülebilir. Ayrıca, diş etleri inflamasyonu olan kişilerde diş ipi kullanırken de diş eti kanamasına rastlanabilir.

Bazen sert fırçalama ya da sert besinler tüketme nedeniyle diş etlerinde hafif kanamalar görülebilir. Ancak, aşırı derecede kanaması ve bunun süreklilik arz etmesi ya da diş fırçalamaya rağmen de kanama devam ederse, bu durum diş eti iltihabı (parodontitis) veya diş etlerinin daha ciddi bir sorunu gösterir.

Diş Eti Kanamasına Yol Açan Durumlar

Diş eti kanaması nedir sorusunun yanıtı kadar, diş etlerinin kanamasına neden olan durumların bilinmesi de önem arz eder. Diş eti kanamasının nedenleri arasında aşırı derecede sert diş fırçası kullanımı, diş fırçalamada aşırı derecede baskı uygulanması, vitamin eksiklikleri (özellikle C vitamini eksikliği), sigara içimi ve diş etlerine uygun olmayan protezlerin kullanımı sayılabilir. Aşırı derecede sert diş fırçası kullanımı, diş etlerini aşırı derecede sıkıştırarak kanamasına neden olabilir. Benzer şekilde, diş fırçalamada aşırı derecede baskı uygulanması da diş etlerini sıkıştırarak kanamasına neden olabilir.

Vitamin eksiklikleri, özellikle C vitamini eksikliği, diş etlerinin daha hassas hale gelmesine neden olabilir ve bu da diş eti kanamasına neden olabilir. Sigara içimi de diş etlerinin daha hassas hale gelmesine neden olabilir ve bu da diş eti kanamasına neden olabilir.

Diş eti neden kanar sorusuna verilebilecek bir diğer yanıt da kullanılan protezlerdir. Diş etlerine uygun olmayan protezlerin kullanımı da diş eti kanamasına neden olabilir. Bu tip protezler, diş etlerini aşırı derecede sıkıştırarak veya diş etlerine zarar vererek kanamasına neden olabilir.

Diş eti kanaması sorununu çözmek için, nedenlerine göre önlemler alınmalıdır. Örneğin, aşırı derecede sert diş fırçası kullanımını bırakıp, diş fırçalamada daha yumuşak hareketler kullanılması gerekir. Benzer şekilde, sigara içimi bırakılmalı ve diş etlerine uygun protezler kullanılmalıdır. Eğer diş eti kanaması sorunu devam ederse veya diş etlerinizde anormal bir değişiklik fark edilirse, diş hekimine başvurulması gerekir. 

Diş Eti Tedavisi Nerede Yapılır?

Diş etlerinde görülen kanama ve diğer problemler için tedavi olmaya ihtiyaç duyanların tercih edebilecekleri pek çok klinik mevcut. Ancak her klinikte aynı kalitede hizmet ve etkili tedavi uygulamalarının yapıldığından söz edebilmek olanaksız. Bu yüzden de klinik seçiminde özenli davranılması oldukça önemli. Dr. Başak Tükel Adana tedavi merkezi bu doğrultuda tercih edilebilecek en iyi kliniklerden biri. 13 yıllık mesleki deneyimi ve tam donanımlı kliniği ile hizmet sunan Dr. Başak Tükel diş kliniğinde siz de diş eti hastalıklarınızdan ve kanamalarınızdan kurtulabilirsiniz. Haftanın 6 günü, güler yüzlü ekip arkadaşları ile birlikte hastalarını ağırlayan Dr. Başak Tükel sayesinde daha sağlıklı ve estetik görünen dişlere kavuşabilirsiniz. Üstelik bunun için, pek çok klinikte ödemeniz gerekenden daha az tutarlar ödersiniz. Daha fazla bilgi almak ve randevu oluşturmak için Dr. Başak Tükel diş kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

https://basaktukel.com/iletisim/