Protetik Diş Tedavisi Nerede Yaptırılır?

Protetik Diş Tedavisi Nerede Yaptırılır?

Sindirimin başlangıç noktası olan ağızda yer alan dişler, doğru ve sağlıklı beslenme açısından büyük önem taşır. Aynı zamanda estetik gülüşlere sahip olabilme noktasında da en önemli pay dişlere düşer. Ancak bazen doğuştan gelen problemler, bazen de beslenme kusurları ve yetersiz diş bakımı nedeniyle dişler zarar görebilir. Dişlerin çürümesi ve sonrasında da kaybedilmesi, bu zararların en yaygın olanlarıdır. Ancak günümüzde gelişen diş hekimliği uygulamaları ile bu tür zararların neden olduğu bozuklukları giderebilmek ve yeniden sağlıklı dişlere sahip olabilmek mümkün. Protetik tedavi de bu doğrultuda sıklıkla başvurulan tedavi yöntemlerinden biri. 

Halk arasında protez diş tedavisi olarak da bilinen bu uygulamayı yaptırmak isteyenler için, klinik alternatifleri oldukça fazla. Ancak her klinikte aynı kalitede tedavi yapıldığından söz edebilmek olanaksız. Bu yüzden de klinik seçiminin iyi yapılması, yapılacak uygulamadan memnun kalmanın ön koşulu. Adana’da protetik tedavi olmayı düşünenler için Dr. Başak Tükel Diş Kliniği en iyi seçenekler arasında. 13 yıllık mesleki deneyimi ile butik konseptte tasarlanmış olan kliniğinde hastalarının ihtiyaç duydukları diş tedavilerini onlarla buluşturan protetik diş tedavisi uzmanı Dr. Dt. Başak Tükel ile siz de sağlıklı ve güzel görünen dişlere yeniden kavuşabilirsiniz. 

Protetik Diş Tedavisi Nedir?

Protetik diş tedavisi ya da protez tedavisi olarak bilinen uygulama, diş tedavisinde geç kalmış bireyler için uygulanır. Protez diş tedavisi, kaybedilen dişleri tamamen yerine koymayı hedefler ve bu nedenle değiştirilen dişlerin görünümü ile işlevini geri kazandırmayı amaçlar. Bu tedavinin çeşitleri; tam protezler, parçalı protezler ve implantlar şeklinde sıralanabilir. Tam protezler, dişlerin tamamını değiştirir ve çoğunlukla çene kemiğine yapıştırılarak kullanılır. Parçalı protezler ise yalnızca birkaç dişi değiştirir ve genellikle dişlerin yerine takılır veya dişlerin üzerine geçirilerek kullanılır. İmplantlar ise doğal dişlerin yerine titanyum vidalarının yerleştirilerek gerçekleştirilir.

Protetik Diş Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

Protetik tedavi dişleri zarar görmüş ve tedaviye geç başvurulması nedeniyle bu zarar dişlerinin kaybına neden olmuş kişiler için uygulanır. Dişlerinde bazı problemler olsa da kanal tedavisi, dolgu ya da benzeri uygulamalarla kurtarılabilecek bireylerde protez tedavisi uygulanmaz. Ancak bazı durumlarda, dişlerinin yapısından memnun olmayan bireyler için de protetik tedaviye başvurulabilir. 

Protetik Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Protetik diş tedavisi, birkaç adımda gerçekleşir. Bu adımlar genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

Protez diş tedavisi için aşağıdaki adımlar takip edilir:

  • Diş Hekimi Tarafından Muayene: Öncelikle diş hekimi tarafından yapılacak olan bir muayene ile bireyin dişlerinin durumu değerlendirilir. Bu muayenede, dişlerin sağlık durumu, diş etlerinin durumu ve protez için gereken ölçüler alınır.
  • Ölçülerin Alınması: Diş hekimi tarafından bireyin dişleri için gereken ölçüler alınır. Bu ölçüler, dişlerin boyutları, şekilleri ve aralarındaki mesafeler gibi bilgileri içerir. 
  • Protezlerin Yapılması: Alınan ölçüler doğrultusunda protezler laboratuvarlarda yapılır. Protezlerin yapımı, dişlerin yerine geçecek plastik veya metal parçaların işlenmesi ve birleştirilmesiyle gerçekleşir.
  • Protezlerin Denenmesi ve Ayarlanması: Protezler yapıldıktan sonra, diş hekimi tarafından bireyin ağzına takılıp denenir. Protezlerin oturma şekilleri, dişlerle uyumları ve dişlerin yerine doğru oturup oturmadıkları kontrol edilir. Protezlerin oturma şekilleri ve dişlerle uyumları doğru değilse, protezler ayarlanır.
  • Protezlerin Kullanılması: Protezlerin oturma şekilleri ve dişlerle uyumları doğruysa, birey protezleri kullanmaya başlar. 

Protetik Diş Tedavisi Fiyatları

Protetik diş tedavisinin fiyatına dair net bir rakam ifade edebilmek oldukça zor. Tedavinin kaç dişi kapsayacağı ve bireyin mevcut durumu başta olmak üzere pek çok etken protetik tedavi fiyatının belirlenmesinde rol oynar. Bu noktada daha net fiyat bilgisi alabilmek için Dr. Başak Tükel diş kliniği ile irtibata geçebilirsiniz.