adana-disci

Ağız Hijyeni

Ağız Hijyeni

Ağız hijyeninin sağlanması insan sağlığı için kritik öneme sahiptir. İyi bir ağız hijyeni; diş çürümesi, diş eti hastalıkları ve kötü koku gibi sorunlara karşı koruma sağlar.

Ağız sağlığı rutininizi sürdürmek sadece diş sorunlarını değil, diyabet ve kalp hastalıklarını da önlemek için gereklidir. Bu makale, iyi bir diş sağlığını korumak için en iyi uygulamalara odaklanacaktır. Ağız hijyeninizi tam olarak sağlamak için mutlaka düzenli olarak diş hekiminize danışmanız gerekmektedir. Aynı zamanda profesyoneller tarafından yapılan ağız ve diş temizliğe de son derece önemlidir. 

Ağız Hijyeni İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Dişlerinizi ve diş etlerinizi sağlıklı tutmak için günde iki kez, her seferinde iki dakika boyunca dişlerinizi fırçalamanız son derece önemli ve ağız hijyeninin temelidir. Dişlerinizi fırçalarken Florürlü diş macunu ve yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanmak en iyisidir. Sert kıllı fırçalar diş etlerine zarar verebilmektedir. Kötü kokulu mikroplardan kurtulmak için ağzınızın çatısına ve dişlerinizin ısırma bölgelerine ek olarak dilinizi de fırçalamanız gerekmektedir.

Diş ipi kullanımı, eksiksiz diş bakımı rutinlerinin önemli bir parçasıdır. Diş ipi kullandığınızda, diş fırçanızın ulaşamadığı yiyecek parçalarından ve kalıntılardan kurtulursunuz. Günde en az bir kez diş ipi, diş arası aletleri veya bir ağız duşu kullanarak dişlerinizin arasındaki boşlukları temizlemelisiniz. Buralarda bakteri üremesinin ve çürümenin önüne bu şekilde geçebilirsiniz. 

Gargara yapmak kötü kokuyu ortadan kaldırır. Ve diş eti hastalıklarına karşı koruma sağlamaktadır. Ancak bu, düzenli fırçalama ve diş ipi kullanımı yerine kullanılmamalıdır. Temizlik ve diş ipi kullanımından sonra gargara kullanmak, kalan mikropları ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve nefesinizin temiz kokmasını sağlamaktadır.

İyi bir diş bakımı, besleyici bir diyet tüketerek desteklemek gerekir. Şeker ve asit oranı yüksek yiyecek ve içeceklerden kaçınarak dişlerinizi sağlıklı tutmak önemlidir. Bunun yerine, diş ve diş eti açısından sağlıklı gıdalardan oluşan bir diyete öncelik verin: meyveler, sebzeler, tam tahıllar ve yağsız etler.

Mükemmel ağız hijyeni için düzenli olarak diş hekimi ziyaretleri şarttır. Diş hekiminiz ayrıca ihtiyacınız olabilecek tedavileri veya operasyonları önerebilmektedir. İyi bir diş sağlığını nasıl koruyacağınız konusunda tavsiyelerde bulunabilir. Herhangi bir sağlık sorunu yaşamadan diş hekiminize hijyen kontrolleri yaptırmanız sağlık sorunlarının önüne geçecektir. Düzenli diş kontrolü ve ağız sağlığı için Diş Hekimi Başak Tükel’e danışabilirsiniz. İletişim bilgilerine ulaşmak ve Adana’da bulunan kliniği ziyaret etmek için lütfen tıklayın.