20 yaş dişleri -Adana

20 yaş dişleri -Adana

20 yaş dişleri

Yirmi yaş dişleri birçok genç yetişkinin en ciddi ağız sağlığı şikâyetleri arasında yer almaktadır. Son derece acı verici olabilirler.

Yirmi yaş dişlerinin ne olduğu ve ne zaman çekilecekleri konusunda detaylı bilgi için okumaya devam edin.

Adana’da yirmi yaş diş çekimi yapabilen bir diş hekimi arıyorsanız Dr. Başak Tükel’in WEB sitesini ziyaret edebilir ve iletişime geçebilirsiniz. Gelin yirmi yaş dişleri nedir bir göz atalım. Yirmi yaş dişleri veya üçüncü azı dişleri, çenenizin arka kısmında çıkan son azı dişleridir. Bu dişler genellikle ergenliğin sonlarında veya yetişkinliğin başlarında çıkar. Faydalı olabilirler, ancak düz çıkmazlarsa veya diğer dişleriniz çapraşıksa bir dizi diş sorununa da yol açabilirler. Bu sorunları önlemek için yirmi yaş dişinin çekilmesi gerekebilir. 

20 yaş dişleri ne zaman çekilmelidir?

20 lik diş

Yirmi yaş dişlerinin durumu hastanın yaşı, dişin konumu ve herhangi bir sağlık sorununun varlığı veya yokluğu gibi çeşitli değişkenlere bağlıdır. Tamamen yüzeye çıkmış, sağlıklı ve doğru konumda olan yirmi yaş dişlerinin çekilmesi gerekli olmayabilir. Bununla birlikte, yirmi yaş dişlerinin gömülü olması genellikle yaygındır. Buda diş eti çizgisinin altında sıkıştıkları için normal şekilde çıkamadıkları anlamına gelir.

Yirmi yaş dişlerinin gömülü kalmasından kaynaklanabilecek birçok sorun vardır.

  • Azı dişlerin kalabalıklaşması
  • Rahatsızlık ve ağrı
  • Enfeksiyon
  • Diş eti ve diş hasarı
  • Tümör ve kist oluşumu
  • Kötü diş sağlığı

Bu potansiyel komplikasyonlar nedeniyle diş hekimleri sıklıkla yirmi yaş dişlerinin çekilmesini önermektedir. Yirmi yaş dişlerinin çekimi genellikle genç hastalarda, hem diş tabanlarının hem de çevredeki kemiğin hala gelişmekte ve daha esnek olduğu onlu yaşların sonlarında veya yirmili yaşların başında yapılmaktadır. 

Diş hekimleri tarafından hastaların yirmi yaş dişlerinin çekilmesi son derece yaygın bir prosedürdür. Bu işlem sırasında çoğu zaman sınırlı uyuşturma kullanılmaktadır. Ve hastaların işlem sırasında daha rahat hissetmelerine yardımcı olmak için yatıştırıcı kullanılabilir. 

Hastalar tedaviden sonra ağrı, ödem ve kanama yaşayabilir. Ancak çoğu kişi birkaç gün içinde iyileşir ve normal yaşamlarına devam edebilir. İyileşme sürecini sorunsuz atlatmak için hekiminizin tavsiyelerine uymanız gerekmektedir. 

Yirmi yaş dişleriniz ağrı veya başka sorunlara neden oluyorsa, çekilmeleri gerekip gerekmediğini belirlemek için diş hekiminize danışmalısınız. Yirmi  yaş dişlerinin çekilmesi, gelecekteki ağız sağlığı sorunlarının önlenmesi için önemlidir. Ve iyi bir ağız hijyeninin sağlanması için gereklidir. Adana içerisinde yirmi yaş diş çekimi ve yirmi yaş diş operasyonu yapan uzman bir diş hekimi olan Dr.  Başak Tükel’den yardım alabilirsiniz. 

Comments are closed.