Kanal Tedavisi Nedir? Ne İşe Yarar?

Kanal Tedavisi Nedir? Ne İşe Yarar?

Bu noktada pek çok kişinin aklına kanal tedavisi nedir sorusu gelebilir. Endodonti tedavisi olarak da bilinen bu uygulamada, dişin dış tabakasında bulunan minenin içi açılır. Diş sinirlerinin yer aldığı pulpa isimli kanala ulaşılır ve bu kanal sinirlerden arındırılır. Pulpa içerisinde bulunan diş sinirleri, diş sağlığı için hayati rol oynamaz. Yani sinirleri olmadan da dişler işlevlerini yerine getirebilirler. Bu sinirler, genellikle sıcak ve soğuk algılamaya yardımcı olurlar. Ancak bu sinirlerin çıkarılması, çürük nedeniyle yaşanabilecek diş ağrılarının önüne geçer.

Kötü beslenme alışkanlıkları, genetik nedenler ya da daha farklı etkenler, sağlıklı dişlerin çürümesine neden olabilir. Çürüme görülen dişlerde bu duruma müdahale edilmemesi, çürüğün diş köklerine kadar inmesine ve orada iltihaplanmaya neden olur. Bu durumda dişin kurtarılabilmesi için farklı yöntemlere başvurulur. Diş dolgusu, bu yöntemlerin ilkidir. Dolgu ile kurtarılabilen bir diş için yalnızca dolgu yapılması yeterli olur. Ancak bunun yetersiz geldiği durumlarda kanal tedavisine başvurulur. Son yıllarda gelişen modern tekniklerle birlikte daha acısız bir şekilde uygulanabilen kanal tedavisi, çürük dişleri kaybetmemek için başvurulan en etkili yöntemler arasında yer alır. 

Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal tedavisi esnasında dişin içi temizlenir ve daha sonra doldurulur. Bu işlem yaklaşık olarak 30 dakika ila 45 dakika kadar devam eder. Hastalar kanal tedavisinin ağrılı süren bir işlem olduğunu düşünürler. Ancak uygulamadan önce yapılan anestezik sprey ve iğne sayesinde tedavi bitinceye kadar herhangi bir acı ya da rahatsızlık hissi oluşmaz. Tedavi sonrasında, anestezinin etkisinin geçmesiyle birlikte küçük ölçekli ağrılar yaşanabilir. Bunun için de ağrı kesici yeterli olur. 

Kanal Tedavisi Ne İşe Yarar?

Dişin içerisinde bulunan pulpa ya da sinirler; dişin çürümesi, travmatik bir kaza veya çatlaklar nedeniyle enfeksiyon kapabilir. Bunun sonucunda pulpa ve diş sinirleri zarar görür. Sonrasında da bakteriler diş içerisinde hızla çoğalırlar. Çoğalan bakteriler pulpa ve sinirlerde apse oluşumuna neden olur. İltihap keseciği olarak da bilinen apseler, dişte şiddetli ağrıların yaşanmasına yol açar. Aynı zamanda ağız, diş ve çenede şişlikler de bu duruma eşlik eder. Ağrıların ve şişliklerinin giderilmesi, yaşam kalitesinin yeniden kazanılması ve çürüyen dişin kaybedilmesinin engellenmesi için bu duruma müdahale edilmesi gerekir. Kanal tedavisi, bunun en iyi yoludur. Kanal tedavisi nedir sorusunun yanıtında da görüldüğü gibi, bu basit uygulama ile dişteki tüm problemler giderilebilir. Diş içinin açılarak temizlenmesiyle yapılan bu tedavi, diğer dişlere herhangi bir zarar vermez.