Diş ve Diş Taşı Temizliği

Diş ve Diş Taşı Temizliği

Diş ve Diş Taşı Temizliği

Günümüzde Diş taşı problemi, dişlerde görülen ve estetik görünümü engelleyen problemler arasında ilk sıralarda yer alır.

Sağlıklı ve bakımlı dişlere sahip olmak, sıcak ve samimi gülüşlerin ön koşuludur. Ancak dişlerde görülen bazı problemler, bu duruma engel teşkil edebilmektedir.. Ağızdaki bakteriler ile yemek parçalarının birleşmesi ve dişler üzerinde bir plak oluşturması, bu problemin ilk aşamasını oluşturur. Temizliği ve bakımı yapılmayan dişlerde bu plaklar sertleşir ve kalıcı bir hal alır. Tartar olarak da adlandırılan diş taşı genellikle diş etlerinin üst çizgisi boyunca yerleşir. Bu durum ile mücadele edebilmenin en iyi yolu, ağız ve diş bakımlarının düzenli olarak yapılmasıdır. Ancak bakım konusunda dikkatli olunmadığında ya da yapılan bakımların yetersiz kalması nedeniyle diş taşlarına rastlandığında, diş taşının temizlenmesi gerekir.

Diş taşları temizliğinin, hekim muayenesi ve tavsiyesi sonrasında yapılması önem arz eder. Bunun için öncelikle ön muayene gerekir. Diş taşı temizliğine karar verilen bireylerde ilk olarak kişinin ağzına diş taşlarını yumuşatacak bir sıvı verilir ve hassas temizleyici cihazlar ile diş taşlarının temizliği gerçekleştirilir. Bu işlem, taşlar tamamen temizleninceye kadar devam eder.

Neden Diş Taşını Temizletmeliyiz?

Dişlerin hem iç hem de dış kısmında bulunabilen diş taşı, temizlenmediği zaman bir dizi ağız sorunlarına neden olur.

Aşağıdaki nedenlerden dolayı diş taşlarının temizlenmesi gerekir:

–             Ağız Kokusu:

Diş taşları, ağızda sürekli kalan ve fırçalama sonrasında bile geçmeyen kötü koku oluşumuna neden olur.

–             Diş Eti Çekilmesi: Taşların kuşattığı diş etleri, zaman içerisinde çekilmektedir.

Bu hem estetik olmayan bir görünüm oluşturmaktadır. Hem de zaman içerisinde dişlerin sallanmaya başlamasına ve nihayetinde de dökülmesine yol açar.

–             Diş Eti Hassasiyeti: Dişlerde bulunan taşlar bulunan bireylerin diş etleri büyük ölçüde hassasiyet kazanır. Zaman zaman hassasiyet nedeniyle diş eti kanamalarına da rastlanabilmektedir.

–             Çene Kemiğinde Hasar:

Diş taşı temizliğinin yapılmaması ve taş birikiminin artması halinde, çene kemiği hasar görebilmektedir.

 

Diş Taşı Temizliği Uzmanı Dr. Dt. Başak Tükel

Dişlerinizi temizletmek, gelişen teknolojiler ile birlikte artık oldukça kolay. Ancak bu işlemin uzman doktorların bulunduğu bir klinikte gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Ağız ve diş sağlığının korunabilmesi adına son derece önemli.

Siz de Adana’da diş taşları problemi ile karşı karşıyaysanız ve diş taşlarınızı temizletmek istiyorsanız, Başak Tükel diş kliniğini tercih edebilirsiniz. Siz de hayalinizdeki gülüşlere ve daha sağlıklı dişlere sahip olabilmek için Dr. Başak Tükel web sitesinde yer alan iletişim kanalları üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Muayene için randevu oluşturabilirsiniz. Ayrıca aynı kanallar üzerinden tedaviler hakkında bilgi alabilir, dilerseniz fiyat talebinde de bulunabilirsiniz.

Adana’da en kaliteli diş taşı sağlığı hizmetlerini, uygun fiyatla bulabileceğiniz kliniğimiz, haftanın 6 günü sizlerin hizmetindedir. Lütfen randevu için sitemiz www.basaktukel.com ziyaret edin